KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Karikatyrteckning 6456002
*
nr 645 6002
Al Bergström
(1910-1975), Sverige
Karikatyrteckning, Al Bergström (1910-1975), New York, 1947, föreställande Ingrid Bergman. Dedikation och autograf av Ingrid Bergman. Blandteknik, Bladstorlek 49x35
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 juni 2010
kl 19:25:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/6 23:52:54
1
700 kr
13/6 15:08:22
2
1.600 kr
13/6 20:01:36
2
Vinnande bud
14/6 15:46:00
3
1.500 kr
14/6 15:46:36
3
2.500 kr
- Konstnär/Designer
Al Bergström
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Läs mer om Al Bergström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller al bergström blandteknik karikatyrteckning new york svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45
-
8105 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:34
*
Al Bergström
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Läs mer om Al Bergström
nr 645 6002
Al Bergström
(1910-1975), Sverige
Karikatyrteckning, Al Bergström (1910-1975), New York, 1947, föreställande Ingrid Bergman. Dedikation och autograf av Ingrid Bergman. Blandteknik, Bladstorlek 49x35
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 2.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 juni 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/6 23:52:54 | 1 | 700 kr |
13/6 15:08:22 | 2 | 1.600 kr |
13/6 20:01:36 | 2 | Vinnande bud |
14/6 15:46:00 | 3 | 1.500 kr |
14/6 15:46:36 | 3 | 2.500 kr |
- Konstnär/Designer
Al Bergström
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.Läs mer om Al Bergström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller al bergström blandteknik karikatyrteckning new york svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45 -
8105 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:34